Doğru Yoga Matı Nasıl Seçilir?

1900’lü yıllardan beri insanların fiziksel, ruhsal ve mental açıdan huzura erişmesi için başvurulan yoga, duruş ve nefes odaklı bir disiplindir.

Aynı zamanda yoga hem bedeni hem de ruhu disipline etmeyi amaçlar. Kişilere dayanıklılık kazandırarak odaklanma gücünü de üst seviyeye çıkarır. Kişilere bedeni üzerinde tam kontrol sahibi olma imkanı tanıyan yoga, tüm bunlara ek olarak vücudumuzdaki stres seviyesini azaltır.

İşte bu sebepler göz önünde bulundurulduğunda, yoganın neden bu kadar popüler olduğu kolayca anlaşılabilir. Ancak hemen her sportif aktivitesi gibi, yoga yaparken de bazı özel ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Bu ekipmanların en önemlisi yoga matı olacaktır. Peki,doğru yoga matı nasıl seçilir?

 

Beş Adımda Kendiniz İçin En Doğru Yoga Matını Nasıl Bulursunuz?

1. Öncelikle vücudunuzu tanıyın. Boy ve kilo ölçümü yapın. En iyi yoga matı, boyunuza ve omuz genişliğinize uygun olan ürün olacaktır. Yoga hareketleri sırasında, ayaklarınızın mattan taşmaması için uygun ölçülerde bir ürün satın almanız son derece önemlidir.

2. Yoga matı modelleri genellikle 1mm ile 6mm arasında tasarlanır. Ne kadar kalın bir mat seçeceğiniz, kilonuza ve yaptığınız yoga türüne göre değişiklik gösterir. Örneğin; ağırlıklı olarak oturma pozisyonlarını yapıyorsanız, ince matlar ile de rahat edebilirsiniz. Eğer Vinyasa ya da Ashtanga gibi daha dinamik yoga hareketleri yapıyorsanız, yastıklaması güçlü ve asgari 3mm kalınlığında bir matı seçebilirsiniz. Buna ek olarak, yoga matı alırken vücudunuzun ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Eklemleri çok kolay ağrıyan veya zedelenen biriyseniz, ekstra destekleme için 5mm ya da 6mm kalınlığındaki matları tercih edebilirsiniz.

3. Yogada hangi seviyede olduğunuz, matı seçerken de belirleyici olacaktır. Eğer ileri seviyede ve sık yoga yapıyorsanız, sürtünmeye dayanıklı ve hemen yıpranmayacak bir mat seçmeniz tavsiye edilir. Manduka PRO serisi gibi PVC malzemeden üretilmiş yoga matları uzun ömürlü bir kullanımı garantilerler. Diğer yandan, %100 kauçuk gibi ekolojik malzemelerden üretilen yoga matları doğal içeriklerinden dolayı sürtünme arttıkça daha hızlı yıpranacaklardır.

 

Yoga matı başka aktiviteler için de kullanılabilir. Bu sebeple, pilates matı veya spor matı olarak da bilinir. Ancak bir yoga matının en önemli özelliği, hem üstte ellerle ve ayaklarla hem de altta zeminle iyi derece bir tutunma (grip) sağlamasıdır. Bu sebeple, alacağınız yoga matının hangi materyallerden yapıldığına mutlaka dikkat etmelisiniz. İyi bir yoga matı, en zorlu yoga asanalarında bile ideal derecede kaydırmazlık sağlayarak güvenli bir yoga pratiği sunar.

Son olarak en iyi yoga matı modelleri üretim teknolojileri ile de fark yaratırlar. Doğa dostu üretim yöntemlerini benimseyen markalar bakteri ve mantar barındırmayacak malzemeler kullanırlar. İnsan sağlığına zarar verecek apre, yapıştırıcı ve boya kimyasallarından uzak dururlar.

%100 Orjinal Ürünler ve Güvenli Alışveriş

Sepet

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır