Hamilelikte Spor Yapmanın Faydaları

Hamilelikte Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Gebelik dönemi trimester olarak adlandırılan 3 döneme ayrılır. Birinci trimester 1-3 aylık periyodu kapsar. Spor yapmanıza engel olabilecek tıbbi bir durumunuz yoksa ilk üç aylık bu dönemi hafif tempolu yürüyüşler, yüzme ya da spor salonunda hafif kardiyo egzersizleri ile geçirebilirsiniz. 2. trimester anne adaylarının biraz daha ağırlaşmaya başladığı dönemdir. Egzersiz rutinleri de buna paralel olarak değişir. Bu dönemde daha hafif tempolu egzersizler ve yüzme gibi risksiz sporları tercih etmelisiniz. Doğumun yaklaştığı son trimester ise daha çok yer hareketlerinin önerildiği dönemdir. Doktorunuz aksini söylemiyorsa kısa süreli hafif tempolu yürüyüşlere devam edebilirsiniz. Uzman bir eğitmen eşliğinde yapacağınız pilates ve yoga hareketleri ile doğumu daha rahat geçirebilirsiniz.

Egzersiz Yaparken Sohbet Edebilecek Durumda Olmalısınız

Hamileyken egzersiz yapmanın en önemli kurallarından biri kendinizi aşırı yoracak hareketlerden kaçınmanızdır. Bu nedenle yaptığınız spor esnasında nefes nefese kalmadan sohbet edebiliyor durumda olmanız gerekir. Bu şekilde vücudunuz zorlanmaz.

Vücudunuza Darbe Alabileceğiniz Spor Dallarından Kaçının

Takım sporları, vücudunuza darbe alabileceğiniz ikili mücadeleler, topla yapılan sporlar hamilelik döneminin hassasiyeti için pek uygun değildir. Zaman zaman hamilelik döneminde takımıyla resmi mücadelelere katılan profesyonel sporcular görsek de uzmanlar bu konuda görüş ayrılığı yaşamaktadır. Her ne kadar bebekler oldukça korunaklı bir ortamda gelişimini sürdürse de anne adaylarının bu tip riskleri elimine etmesi daha iyi bir seçimdir.

Aşırı Sıcak ve Nemli Ortamlarda Spor Yapmaktan Kaçının
Spor yaptığınız ritim kadar spor yaparken bulunduğunuz ortam da önem taşır. Hamileyken aşırı sıcak saatlerde egzersiz yapmaktan kaçınmalı ve spor yapmak için uygun zaman aralığını beklemelisiniz. Aynı şekilde nem oranı yüksek olan yerlerde spor yapmak da sizi olumsuz etkileyeceği için bu tip ortamlardan uzak durmalısınız.

Düşme Riski Bulunan Sporları Tercih Etmeyin
Eğer hamilelikten önce ilgilendiğiniz ve ustalıkla yaptığınız bir spor dalı değilse ata binmek, bisikletle gezmek, dağcılık gibi riskli sporlardan uzak durmanızda fayda var. Bununla birlikte bu dallardan biri uzmanlık alanınıza giriyorsa doktorunuzun onayıyla ve uygun gördüğü süre boyunca bu sporları yapabilirsiniz.

Ayrıca; uzun süre nefes tutmaktan, zıplamaktan, sert ve ani dönüşlerden, bel çevirme hareketlerinden kaçınmanızda fayda var.

Hamilelikte Hangi Sporları Yapabilirsiniz?
Hamileliğiniz süresince pek çok spor dalıyla ilgilenebilirsiniz. Doktorunuzun onayıyla gebeliğiniz boyunca egzersiz yapmanız mümkündür. Önemli olan kendinize uygun olan egzersizi seçmeniz ve size önerilen tempoda kalmanızdır.

Yürüyüş
Yürüyüş tüm vücudu çalıştıran son derece yararlı bir kardiyo egzersizidir. Kan dolaşımını düzenler, metabolizmayı hızlandırır. Diyabet riskini azaltır, solunum kalitesini yükseltir. Her zaman ve her yerde uygulanabilecek bu basit egzersiz size sayısız fayda sağlar. Tüm hamileliğiniz boyunca hafif tempolu yürüyüşler yaparak sağlıklı bir gebelik süreci ve doğum yaşayabilirsiniz.

Yüzme
Yer çekimi etkilerini ortadan kaldıracağı için yüzme hamilelikte yapılabilecek en rahat sporlardan biridir. Suyun kaldırma kuvveti sayesinde kendinizi daha hafif hissedersiniz. Yüzerken eklemleriniz rahatlar, vücudunuzdaki ödem azalır. Ayrıca suyun pozitif enerjisiyle kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde artan ağırlık ve değişen vücut dengesi suyun içinde hissedilmez. Bu nedenle yüzme hamilelikte yapılabilecek en keyifli sporlardan biridir.

Hamile Yogası
Yoga pozlarını düzenli olarak uygulamanız daha esnek olmanızı sağlar. Core bölgeniz kuvvetlenirken vücut direnciniz artar. Hamile yogası ise normal yoga pratiklerinden biraz farklıdır. Günümüzde son derece popüler hale gelmiş olan hamile yogası pek çok anne adayının tercihidir. Kendinize uygun bir sınıfta konusunda uzman olan bir eğitmen gözetiminde hamile yogası pratiklerini uygulayabilirsiniz. Bu şekilde hem hamileliğiniz daha rahat geçer hem de doğuma hazırlık yapmış olursunuz. Hamile yogası nefes egzersizlerini de kapsar, hem bedeni hem de psikolojiyi rahatlatır.

Pilates
Hamilelik dönemine uygun pilates egzersizleri ile sırt ağrılarının önüne geçmek mümkündür. Hamileliğe özel olarak hazırlanan pilates sınıflarından birine katılarak doğuma hazırlık sürecini keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz. Pilates hareketleri kaslarınızı uzatırken sırtınızı esnetecek ve ağırlık merkezinin değişimine bağlı olarak ortaya çıkan duruş bozukluklarının önüne geçecektir.

Hamilelikte Koşmak Zararlı mıdır?
Koşmak pek çok kası çalıştıran ve vücudun limitlerini zorlayan bir egzersizdir. Hamilelikten önce aktif bir koşucuysanız doktorunuzun onayıyla hamileyken de koşabilirsiniz. Ancak hamilelik süresince kaslar ve eklemler normal zamandan daha hassas olacağı için incinme riski normalden fazladır. Bu detayı göz önünde bulundurarak hafif ritimleri tercih etmelisiniz. Eğer daha önce koşmuyorsanız hamilelikte de koşu yerine yürüyüşü tercih etmenizde fayda var.

Hamilelikte Ağırlık Kaldırılabilir mi?
Ağırlık kaldırmak kas kazanımı için benzersiz bir seçenektir. Eğer salonda antrenman yapıyorsanız ve ağırlık kaldırma tecrübeniz varsa doktorunuzun onayıyla bu egzersizlere hamilelikte de devam edebilirsiniz. Ancak kaldıracağınız ağırlıklar normal zamanda kullandıklarınızdan hafif olmalıdır. Aynı şekilde set sayılarınızı da normal zamandan daha az tutmalısınız.

Hamileyken Ne Tür Spor Giysiler Tercih Etmelisiniz?
Spor yaparken özel spor giysileri kullanılmalıdır. Farklı spor dalları için üretilen bu kıyafetlerin hamileler için olanları da vardır. Hamilelerin spor yaparken giyebileceği özel sporcu sütyenleri üretilmiştir. Ayrıca gebelik dönemine özel performans tişörtleri ve taytlar da bulunmaktadır. Koral markasının hamilelik döneminde giyilmek üzere ürettiği bu koleksiyonda https://www.stilefit.com/hamile-tayt günün moda trendlerine uygun spor hamile taytları bulabilirsiniz. Markanın poliamid ve likra karışımından oluşan patentli Infinity kumaşıyla üretilen taytlar üstün esneme kabiliyetine sahiptir. Hamileliğin başlangıcından bitimine kadar rahatlıkla giyilebilir. Koral hamile taytlarının özel yapısı sayesinde hem günlük hayatta hem de spor yaparken özgürce hareket edebilirsiniz.

%100 Orjinal Ürünler ve Güvenli Alışveriş

Sepet

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır