Size En Uygun Yoga Matı Hangisi?

Yoga Matı Seçimi

Yogayı hayatınızın bir parçası yapmaya karar verdiğinizde genellikle aklınıza gelen ilk şey, dilediğiniz zaman üzerinde yoga yapacağınız iyi bir mata sahip olmaktır. Kendiniz için uygun yoga matını seçerken hangi seviyede olduğunuz ve hangi yoga stilini uyguladığınız konuları önemlidir. Örneğin, ileri seviye bir yogi için matın kalınlığı çok önemli değilken, başlangıç seviyesinde pratik yapanların eklemlerini incitmemeleri için matın yastıklama özelliği kuvvetli olmalıdır. Diğer bir örnek; Bikram yoga yapanların yoğun terleme durumuna karşı sıvıyı emen ve kaydırmaz özellikte matları tercih etmeleri gerekirken Restoratif yoga gibi daha sakin stillerde bu özelliklerin önceliklendirilmesi gerekmeyebilir. 

Yoga Matı Türleri

Doğal Kauçuk Yoga Matları

Kauçuk ağacından üretilen doğa dostu yoga matları, tamamen yenilenebilir yapıya sahiptir. Tutunma özelliği kusursuz olan kauçuk matların kaydırmaz yüzeyleri aynı zamanda konforlu bir yastıklama sağlar. Lateks ürünlere karşı duyarlı olan kişiler için alerji riski taşıyan bu matların diğer dezavantajları, ağır olmaları ve ıslanmaları durumunda uzun sürede kurumamalarıdır. 

TPE (Termoplastik Elastomer) Yoga Matları

İçeriğinde PVC ve lateks barındırmayan TPE matlar, biyolojik olarak parçalanabilir yapıya sahip olmasalar da zehirli kimyasallar içermedikleri için diğer plastik ürünlerden daha çevre dostu sayılırlar. Kapalı hücre yapısı sayesinde kolay temizlenen TPE matlar, yastıklama özelliği ile yoga pratiklerini konforlu şekilde yapmanızı sağlar. Doğal kauçuk matlara göre daha uygun fiyatlıdırlar. 

PVC (Polivinil Klorür) Yoga Matları

Piyasada bulunan uygun fiyatlı yoga matlarının neredeyse tamamının üretiminde PVC malzeme kullanılmaktadır. Yüksek dayanıklılık özelliğine sahip bu PVC matlar, genellikle düşük kalitede üretilirler. Bununla birlikte yüksek yoğunlukta ve toksik madde içermeyen, çevreye duyarlı özellikte üretilen PVC yoga matları da mevcuttur. Örneğin, Manduka PRO serisi yüksek kalite PVC ile üretilmiş olup Oeko-Tex® sertifikasına sahiptir.

Mantar (Cork) Yoga Matları

Mantar meşesinin dış kabuğundan, ağaca zarar vermeden soyularak elde edilen mantarlarla üretilen yoga matları, organik yapısıyla en çevre dostu seçeneklerden biridir. Bununla birlikte, zeminde kaydırmazlık özelliği sağlaması için TPE malzemeyle birleştirilirse, tamamen geri dönüştürülebilir özelliği kaybolur. Ancak, doğal kauçukla birleştirilen ürünlerden tercih ederseniz doğa ile tamamen uyumlu bir ürüne sahip olabilirsiniz. Mantar yoga matları anti-bakteriyel özelliktedir ve ısı ile neme karşı yüksek dayanıklılık sunarlar. 

EVA (Etilen Vinil Asetat) Yoga Matları

Hafif ve dayanıklı EVA yoga matlarının bileşenleri tamamen kimyasaldır. İnce sentetik malzemeden üretilen EVA yoga matları zamanla ezilip fonksiyonlarını kaybedebilirler. 

NBR (Nitril Kauçuk) Yoga Matları

Sentetik kauçuktan üretilen NBR yoga matları iyi yalıtım ve yastıklama özelliği sunarlar. Hafif ve dayanıklıdırlar. 

Diğer Çevre Dostu Yoga Matları

Jüt yoga matları, yün, organik koton veya kenevir ipliğinden üretilen yoga matları üretimlerinde tamamen doğal ürünler kullanıldığı için %100 çevre dostudur. Sıvı emme özellikleri ve nefes alan yapıları sayesinde pratiklerde yüksek konfor sağlarlar. Bu matlar her stil ve yoga seviyesi için uygundur.   

 

Meraklısı için Kaynaklar: 

https://www.doyou.com/types-of-yoga-mats/ , https://beinks.com/different-yoga-mat-materials/#1_Natural_Rubber_Yoga_Mat, https://rews.it/migliori-tappetini-yoga/ , https://alexlarryngton.com/how-to-choose-a-yoga-mat-material-pros-cons/, https://www.atuttoyoga.it/tappetino-yoga-migliori/

%100 Orjinal Ürünler ve Güvenli Alışveriş

Sepet

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır