Yeni Başlayanlar için Doğru Yoga Matı Nasıl Seçilir?

Stresi azaltır, güç ve esnekliği arttırır. Esasında çok eski bir gelenek olan yoga, yerel bir dil olan Sanskritçe’de “birlik” anlamına gelmektedir. Modern hayatın karmaşasından ve monotonluğundan sıkılan birçok kişi, günümüzde yoga egzersizleri ile rahatlamayı tercih etmektedirler.

Her egzersiz programı gibi, yogada da çeşitli ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Eğer siz de yolun çok başındaki bir yogi iseniz, kendiniz için en doğru yoga matı nasıl seçilir konusunda vereceğiniz kesin bir cevap bulunmayabilir. Bu yazımızda yogaya yeni başlayan birinin başlangıç seviyesi yoga matını nasıl seçeceğini adım adım anlatacağız.

Doğru Yoga Matını Ancak Kendinize Doğru Soruları Sorarak Bulabilirsiniz!

İyi bir seçim yapmanın ipuçlarını vermeye başlamadan önce bir husustan bahsetmekte yarar olacaktır. En iyi yoga matı diye bir şey yoktur, ancak sizin için en uygun olanı vardır. Bu sebeple, “en iyi yoga matını almalıyım” gibi bir düşünceniz varsa, bunu “kendim için en doğru olanı seçmeliyim” cümlesine çevirerek işe başlayabilirsiniz.

Doğru yoga matı konusunda seçim yaparken ilk yapmanız gereken şey ihtiyaçlarınızı listelemek olmalıdır. İhtiyaçlarınızı belirlerken kendinize şu soruları sorabilirsiniz;

  • Yoga matımla sık sık seyahat etmeyi düşünüyor muyum? Eğer tam bir “traveler” iseniz ve tatilde yoga yapmaya bayılırım diyorsanız, taşınması ve paketlenmesi kolay, çok daha kompakt özelliklere sahip bir yoga matı seçmelisiniz. Genellikle yoga matı 1.5 ya da 2.5mm kalınlıkta olanlar, bu ihtiyacı kolaylıkla karşılar.
  • Yakın zamanda daha sık pratik yapmayı planlıyor muyum? Eğer yakın zamanda yoga ile daha içli dışlı olmayı planlıyorsanız, daha dayanıklı bir spor matı tercih edebilirsiniz.
  • Egzersizlerimin büyük bir kısmını sıcak yoga uygulamaları mı oluşturacak? Eğer bu tarz bir egzersiz programına sahipseniz, yere daha sıkı tutunan kaydırmaz yoga matı tercih etmeniz güvenliğiniz ve konforunuz için yerinde olacaktır.
  • Ekstra uzun bir yoga matına ihtiyacım var mı? Eğer uzun boylu bir yogi iseniz, boyunuza uygun bir yoga matı satın almak rahatlığınız için son derece önemli olacaktır. Buna ek olarak, cildiniz hassassa ve dizleriniz çabuk acıyan bir yapıya sahipse, daha kalın ve yumuşak bir yoga matı seçmeyi düşünebilirsiniz.
  • Son olarak kendinize sormanız gereken belki de en önemli soru şudur: Bu iş için ayırdığım bütçe ne kadar? Çok pahalı ve oldukça uygun fiyatlı ürünlerle karşılaşabilirsiniz. İhtiyaç ve harcama hususunda dengeyi bulmak ise tamamen sizin sorumluluğunuzda. Pekala işinizi görecek orta halli bir doğru yoga matı satın alarak da yoga egzersizlerinizi tamamlayabilirsiniz.

%100 Orjinal Ürünler ve Güvenli Alışveriş

Sepet

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır