Yoga Matı Satın Alma Rehberi

Her ne kadar fiziksel bir aktivite gibi görünse de, yoga aynı zamanda ruhsal ve zihinsel bir faaliyettir. Bu nedenle genellikle bir yolculuk olarak tanımlanır. Biz de bu yazımızda, yoga yolculuğunuzda mutlaka ihtiyaç duyacağınız bir üründen bahsedeceğiz: yoga matı!

Yoga matı, duruşları uygularken size sabit bir zemin sağlayan ve zemine güçlü bir şekilde tutunan bir spor malzemesidir. Bu sayede elleriniz veya ayaklarınız terlediğinde bile kaymanızı engeller. Bu sebeple, yoganın vazgeçilmez malzemelerinden biri olarak kabul edilir. Ancak kendiniz için en doğru olan yoga matını seçmek istiyorsanız, aynı anda birçok noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Gelin, yoga matı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine birlikte göz atalım.

Yoga Matının Genel Özellikleri

Farklı renklerde, şekillerde ve boyutlarda üretilen yoga matları, arasındaki farkı anlamak ve doğru olanı seçmek her zaman kolay değildir. Nasıl görünürse görünsün bir yoga matının aslında dört temel özelliği vardır. Yoga matı satın almak isteyenlerin öncelikle bu dört özelliğe dikkat etmesi gerekir.

Bir yoga matı temelde, boyutu, kalınlığı, yapışkanlığı ve ağırlığı gibi konularda diğerlerinden ayrılır. Kendinize uygun bir yoga matı satın almayı planlıyorsanız öncelikle ürünün boyutu ile ilgilenmelisiniz. Eğer uzun boylu biri iseniz, hareket kabiliyetinizi kısıtlamamak adına uzun ve ekstra geniş bir yoga matı tercih etmeniz yerinde olacaktır. Standart bir yoga matı 170 ile 180 santimetre aralığında uzunluğu sahiptir. İhtiyaçlarınızı karşılamayacağını düşünüyorsanız, 200-215cm uzunluğundaki özel boyutlara sahip bir ürünü de satın alabilirsiniz.

 

Yoga matı alırken, üzerinde durmanız gereken ikinci konu ürünün kalınlığı olacaktır. Yoga matının kalınlığını belirlerken kişisel deneyimlerinizden yola çıkmalısınız. Eğer daha çok ayakta durma pozları yapıyorsanız, ince bir mat doğru olacaktır. Dizüstü pozları ağırlıklı olarak çalışıyorsanız, kalın bir mat daha konforlu bir tercih olacaktır. Eğer ince bir mat istiyorsanız yoga matı 1.5 mm, kalın bir mat istiyorsanız yoga matı 6 mm seçeneklerine göz atabilirsiniz.

 

Yoga matı alırken belki de en çok dikkat etmeniz gereken özellik, ürünün tutunma kabiliyetidir. Teri emme özelliği (Gripy) bulunan bir mat, kaymanızı önler ve yüksek yoğunluklu yoga seanslarında bile duruşlarınızı güvenli bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olur. Kaydırmaz yoga matı farklı yoga matı malzemeleri kullanılarak üretilebilir; ancak mikrofiber dokulu PU matlar ya da doğal kauçuk malzemeden üretilenler en bilinenleridir.

 

Son olarak, yoga matı alırken mutlaka ürünün ağırlığına dikkat etmelisiniz. Bazı yoga paspasları özgül ağırlığı yüksek olan materyallerden yapılır. Eğer seyahat etmeyi ve açık havada yoga yapmayı sevenlerdenseniz, hafif bir yoga matı işinizi kolaylaştıracak, gününüzü güzelleştirecektir.

%100 Orjinal Ürünler ve Güvenli Alışveriş

Sepet

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır