Bu site, tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

400 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo Kargo ve Teslimat

%100 Orijinal Ürün Garantisi ve Güvenli Ödeme
Yoga Matı Temizliği için Öneriler

Yoga Matı Türüne Göre Temizlik

Yoga matlarının üretiminde farklı malzemeler kullanılmaktadır. Elinizdeki yoga matının bileşenlerini ve yüzey yapısının nasıl olduğunu öğrendikten sonra buna göre bir temizlik şekli seçmeniz gerekir.

Geçirgenliği Yüksek Açık Hücreli Matlar

Açık hücreli matlar sıvıyı içeri alarak matın üzerinden uzaklaştırır ve bu şekilde kaydırmazlık özelliği sunar. Ancak bu özellik beraberinde bir dezavantaj getirir. Geçirgen yüzey terle beraber vücuttaki nemlendirici kremleri ve benzeri kozmetik ürünleri de içeri alır. Bu durum zamanla matın kalitesini bozar ve ömrünü kısaltır. Bu nedenle açık hücreli yapıdaki matların sık aralıklarla temizlenmesi gerekir. Böyle bir mat bol suyla seyreltilmiş bulaşık deterjanı ile temizlenebilir. Hazırlanan deterjanlı suyla ıslatılmış yumuşak bir bez yardımıyla matın yüzeyi kirlerden basitçe arınacaktır. Ancak aşırı temizlikten ve matı fazla su ile ıslatmaktan kaçınmak gerekir. Ek olarak matı kaldırmadan önce iyice kuruduğundan emin olunmalıdır.

Sıvıyı İçeri Almayan Kapalı Hücre Yüzey

Açık hücreli matların aksine kapalı hücre sistemi sıvıyı dışarıda tutar. Bu matların temizliği açık hücreli olanlara göre daha basittir. Geçirgenlik riski olmadığı için sıvı kontrolünde daha az hassas olunabilir. Yine de matlar temizlik sonrasında gölgede, açık havada kurutulup kaldırılmalıdır.

Manduka Yoga Matları Temizliği

Manduka yoga matları hem kapalı hem açık yüzey sistemiyle üretilmektedir. Markanın yoga matları için özel olarak ürettiği ve tamamen doğal bileşenlere sahip yoga matı temizleme solüsyonları mevcuttur. Bu özel temizleme suyunu matın yüzeyine yeterli miktarda sıktıktan sonra yumuşak bir bez yardımıyla silmek yeterli olacaktır. Eğer temizlik için bu solüsyonlardan biri yoksa Manduka yoga matını yalnızca suyla hafifçe ıslatılmış yumuşak bir bez yardımıyla temizlemek gerekir.

Liforme Yoga Matları Temizliği

Liforme yoga matlarının temizliğinde de bolca suyla seyreltilmiş az miktarda bulaşık deterjanı kullanılabilir. Aşındırıcı olmayan bir sünger yardımıyla mat yüzeyi iyice temizlenir ve kurumaya bırakılır. Liforme yoga matlarının temizliğinde kimyasal mat temizleme solüsyonları ya da yağlı spreyler kullanılmaması önerilir. Bunun nedeni bu tip ürünlerin zaman içinde matların yüzeyini aşındırma riski taşımasıdır.

Matınızı Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz?

Matınızı ne kadar sık kullanıyorsanız o kadar sık temizlemeniz önerilir. Matın yüzeyi pratik sayınıza bağlı olarak kirlenir. Hava koşulları da mat temizleme sıklığınızı etkiler. Eğer sıcak havada pratik yapıyorsanız daha fazla terlersiniz. Bu da matın daha çok terle temas etmesine neden olur. Sıcak havalarda matınızı her kullanımdan sonra temizlemenizde fayda vardır. Normal hava koşullarında ise kullanım sıklığınıza göre haftada bir mat temizliği yapmanız yeterli olacaktır. Eğer matınızı daha az kullanıyorsanız temizleme sıklığını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Mat Temizliğinde Yapılmaması Gerekenler

Yoga matlarının üretildiği malzeme türüne göre kendi özel temizlik ve bakım talimatları bulunmaktadır. Genellikle bu talimatlar satın aldığınız ürünün paketinde ya da ürünün web sitesindeki tanıtım sayfasında detaylı olarak belirtilir. Elinizdeki yoga matını önerilere uygun şekilde temizlemeniz matınızın dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar.

  • Aksini belirten bir talimat yoksa yoga matınızı çamaşır makinesinde yıkamayın
  • Ürününüzü suda bırakmayın.
  • Fırça ya da tel gibi sert ve aşındırıcı özellikteki aletleri matın yüzey temizliği için kullanmaktan kaçının.
  • Matınızı direkt güneş ışınlarına maruz bırakmayın.
  • Matın yüzeyi nemliyken katlayıp kaldırmayın, önce uygun ortamda kurumaya bırakın.
  • Mat yüzeyini temizlemek için ağır kimyasal içeren ürünler kullanmaktan kaçının. Bu tip ürünler matınızın rengini ve dokusunu bozar, dayanıklılığını azaltır. Ayrıca bu deterjanların kullanımı çevreye ve insan sağlığına zararlıdır.
  • Matınızı asla ıslak bırakmayın.
  • Nemli matı kapalı ortamda değil açık havada ancak gölgede kurutun.
  • Çok sıcak havalarda ya da aşırı terlediğiniz durumlarda matınızı temizlemeden kaldırmayın. Aksi takdirde matın yüzeyinde bakteri oluşacaktır ve bu da kötü kokuların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Sepet

Satın alınabilecek başka ürün yok

Sepetiniz şu anda boş.