Yoga Matında İdeal Kalınlık Ne Olmalı?

Hemen her yoga matı bu işlevi gerçekleştirmesi için üretilmiştir. Ancak bu demek değildir ki, rengini veya şeklini beğendiğiniz her yoga matı sizin için uygun olsun. Bu sebepten yoga matında ideal kalınlık ne olmalı, gelin hep birlikte öğrenelim.

Yoga matı ancak; vücut tipinize, egzersiz yaptığınız yere ve fiziksel aktivitenize uygun olarak seçildiğinde temel işlevini gerçekleştirebilir. Yoga matının üç önemli özelliği vardır; bunlar malzemesi, kalınlığı ve uzunluğudur. Yoga matının sizin boyunuza uygun bir ölçüde olması ve bakteri üretmeyen, nemi hızlı bir şekilde uzaklaştıran bir materyalden üretilmesi gerekmektedir.

Yoga ile uğraşan hemen herkes bu iki unsur hakkında fikir yürütebilir ancak "uygun yoga matı kaç mm kalınlıkta olmalıdır" gibi soruları cevaplayamayabilir. Biz bu yazımızda, hangi kalınlıktaki yoga matının kimler için daha uygun olacağını anlatmaya çalışacağız.

Yoga Matının İdeal Kalınlığını Uygulanacak Zemin Belirler

Yoga matı satın almak sanıldığı kadar kolay bir eylem değildir. Aynı anda birçok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir. Vücut tipiniz ve daha çok hangi zeminde yoga yaptığınıza dikkat ederek işe başlayabilirsiniz. Parke, halı veya fayans zemin… Siz en çok hangisinde yoga yapıyorsunuz? Örneğin; evde kalın bir halı üzerinde pratik yapıyorsanız, kalın bir yoga matına ihtiyacınız olmayacaktır. Zira halı, eklemlerinizi destekleyen ve yastıklama sağlayan bir yapıda olacaktır.

Eğer sert yüzeylerde yoga yapmayı tercih ediyorsanız, ekstra yastıklamaya ihtiyaç duyacağınızdan kalın bir mat tercih edebilirsiniz. Bu sayede zeminin sertliğinden ve soğukluğundan bedeninizi korumuş ve yoga keyfinizin bölünmesine engel olursunuz. Bizim tavsiyemiz yumuşak zeminlerde yoga matı 3mm olmalıçok daha sert yüzeylerde ise yoga matı min. 5mm civarında olmalıdır.

Yoga Matının İdeal Kalınlığı Seyahat Pratiklerinizden Etkilenir

Birçok insanın spor matı olarak da bildiği yoga matı kalınlaştıkça ağırlaşır. Hemen her cisim gibi boyutu büyüdükçe ağırlığı artan yoga matları size ayak bağı olabilir. Bu nedenle kalın bir yoga matı alırken, öncelikle yoga matınızı ne sıklıkta topladığınızı ve onunla ne sıklıkta seyahat ettiğinizi düşünün.

Eğer tatil çantasına mutlaka kaydırmaz yoga matı ekleyenlerdenseniz, hafif ve paketlenmesi kolay bir ürün tercih etmelisiniz. Kalın bir yoga matını taşımak, kolay olmayacaktır. Hem ağırlığı hem de sarıldığında ulaştığı boyut sebebiyle, kalın yoga matları seyahati çok seven yogiler için uygun değildir. Hafif yoga matları, mat askıları yardımı ile sırt çantalarına dahi eklenebilir. Kalın yoga matlarında ise bu genellikle mümkün olmaz.

%100 Orjinal Ürünler ve Güvenli Alışveriş

Sepet

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır