Yoga Taytı ve Koşu Taytı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yoga Taytı Özellikleri

Sayısız renk ve desen seçeneklerine ek olarak farklı boylarda karşınıza çıkacak yoga taytları arasında seçim yaparken bakacağınız ilk özellik elbette taytın esnekliğidir. 

Esneklik

Yoga hareketleri esneklik gerektirir. Bu nedenle tercih ettiğiniz tayt size rahatlık sağlamalı ve asana geçişlerinde sizi engellemeden, hatta varlığını hissettirmeden bedeninize temas etmelidir. 

Ter Tutmayan Ve Nefes Alan Kumaşlar

Esnekliğin yanında nefes alan yapıda ve ter tutmayan özellikte kumaşlar tercih edilmelidir. Yoga ritüelleri esnasında yoğun terleme yaşanabileceğinden, kullandığınız taytın bu özelliğine dikkat etmelisiniz. 

İç Göstermeme Özelliği

Yoga esnasında kalça ve bacaklar çok sık kullanıldığı için giydiğiniz taytın iç göstermeyen yapıda olması önemlidir. Pozisyonlar arasında geçiş yaparken “Squat Proof” özelliği olan bir tayt ile iç çamaşırınızın görünmesini engellersiniz.

Yüksek Bel Tayt Modelleri

Bir spor taytının yeterince konforlu bir deneyim yaratabilmesi için sahip olması gereken özelliklerden biri yüksek belli olmasıdır. Karın kaslarını sıkıca sararak performans esnasında rahatlık sunan bu özellik, aynı zamanda karında daha düz bir görünüm sağlar. Yoga yaparken taytın belinizden kayıp gitmesi gibi bir sorunla karşılaşmadan, yalnızca hareketlerinize odaklanırsınız. 

Esneme Özelliği

Adından da anlaşıldığı gibi, bu özellik vücuda çok yönlü hareket özgürlüğü sağlar. Farklı spor markalarının performans kumaşlarında tercih ettikleri dokuma teknolojiileri iki ya da dört yönlü esneme imkanı sunabilir. Spor egzersizlerinin ihtiyaçlarına göre esneme kabiliyeti daha yüksek kumaşların tercih edilmesi spor kıyafetlerin beden ile birlikte hareket etmesine yardımcı olurlar.

Dikişsiz Taytlar

Hareket geçişleri sırasında vücudun yükünü taşıyan bacaklara baskı uygulanır. Dikişsiz taytların yumuşak yapısı sayesinde bu baskıyı bacaklarınızda hissetmezsiniz. Aynı zamanda dikiş yerlerinde kötü kokuya neden olan bakteri oluşma riski bu taytlarda oldukça düşüktür. 

Koşu Taytı Özellikleri

Koşarken maksimum konfora sahip olmak isteriz. Spor giysilerimiz bizimle uyum içinde olmalı ve performansımızı bölmeden, bize destek olacak tasarıma sahip olmalı. 

Ayarlanabilir Bel Bandı

Kimse koşarken belinden düşen bir taytı kontrol etmekle uğraşıp performansını defalarca bölmek istemez. Bu nedenle, bele iyice oturan ve karın kaslarını sararak hareket özgürlüğü sağlayan bir spor tayt tercih ederek kesintisiz performans elde edebilirsiniz. Koşu tayt modellerinde en ihtiyaç duyulan özelliklerden biri bel genişliğini her bedene göre ayarlamaya yardımcı olan tasarım detaylarıdır. 

Compression Tayt Özelliği 

Compression kumaşlar, özellikle koşu gibi dinamik hareket içeren spor dallarında etkisini gösteren popüler spor giyim teknolojilerinden biridir. Sıkı bir dokuma yapısına sahip kumaş vücuda oturur ve hareket etmez. Koşu esnasında kas gruplarına kan akışını destekleyerek daha uzun süre daha iyi bir performans sağlanır. Spor sonrası kas yorgunluğunu da azalttığı tespit edilen compression koşu taytları kas tutulması ya da kramp gibi yan etkileri de asgari düzeye indirir.

Nem Emme Özelliği

Koşarken yoğun bir şekilde terleme durumu söz konusudur. Bu nedenle taytın kumaşı ter tutmama ve nemi emme özelliği taşımalıdır. 

Dikişsiz Koşu Taytları

Koşu esnasında bacaklara uygulanan basınç dikişlerin rahatsızlık vermesine neden olabilir. Bu rahatsızlık hissini engelleyen dikişsiz taytlar, daha konforlu bir koşu deneyimi sağlar. 

Nefes Alan Yapıda Ve Çabuk Kuruyan Taytlar

Markaların farklı isimlerde piyasaya sunduğu (Örneğin; Under Amour HeatGear® teknolojisi) bu teknoloji, taytların çabuk kurumasını sağlarken nefes alan hafif yapısı sayesinde mükemmel esneklik sağlar. 

Her iki yoga taytı da teknik ayrıntılarının yanında ekstra özellikler barındırır. Karanlıkta parlayan şeritler, gizli cepler, transparan bilekler, tasarım detaylı dikişler… Performansınızı en üst seviyeye çıkartırken şıklığınızı sürdürebileceğiniz, tamamen sizi yansıtan taytınıza buradan ulaşabilirsiniz.  

%100 Orjinal Ürünler ve Güvenli Alışveriş

Sepet

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır