Yoga Yaparken Ne Giyilir: Yoga Sütyeni

Sanskritçe’deki “yuj” kelimesinden gelen yoga, bağ kurmak veya bağlanmak anlamına gelmektedir. Yoganın temel amaçları vücudu bütün toksik maddelerden arındırmak, fiziksel gücü ve dayanıklılığı arttırmak ve ruhsal bütünleşmeyi sağlamak olarak açıklanabilir. Hem erkekler hem de kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen bu sportif aktivitede uygulayıcılar cinsiyetlerine göre farklı isimler alırlar. Erkekler “yogi”, kadınlar “yogini” ismini almaktadır. Biz de bu yazımızda yoginilerin en çok ihtiyaç duydukları öğelerden birinden bahsedeceğiz: yoga sütyeni

 

Bir Yogini için Olmazsa Olmaz: Yoga Sütyeni

Yoganın en önemli amacı, zihni sadeleştirerek huzura ermektir. Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan sağlıklı olmak amacıyla yapılır. Ancak her sportif aktivite gibi yogada da çeşitli sportif materyallere ihtiyaç duyulur. Kadın yoga sütyeni en çok ihtiyaç duyulan malzemelerin başında gelmektedir.

Çok çeşitli esneme hareketlerinin yapıldığı bu aktivitede, hareket edildikçe göğüsler üzerine önemli miktarda basınç biner. Her göğsün ortalama 250-300 gram olduğu düşünüldüğünde, bu ağırlık bahsi geçen basınçla birleştiğinde rahatsızlık verici bir acıya neden olurlar. Bu acının yanı sıra, göğüs bağlantı noktalarında ağırlığı ve basıncı tolere edilmek için gerilmeler meydana gelir. Bu durum dokunun tahriş olmasına da neden olabilir. Yoga sütyeni modelleri bu acıyı yok etmek için üretilmiştir.

 

En İyi Yoga Sütyeni Nasıl Seçilir?

Yoga sütyeni seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bu noktaları şu şekilde basitçe sıralayabiliriz; beden, kumaş ve model! Doğru sütyen bedenini bulmak her zaman zahmetlidir. Göğüs kabımıza ve sırt ölçümüze uygun sütyeni günlerce aramamız gerekebilir. Aynı durum yoga sütyeni seçimi için de geçerlidir.

Seçtiğiniz sütyenin bedeninize tam oturduğundan emin olmanız gerekmektedir. Eğer kendi bedeninizden küçük bir ölçü tercih ederseniz, cildiniz tahriş olabilir ve kendinizi rahat hissetmeyebilirsiniz. Büyük beden yoga sütyeni tercih ettiğiniz takdirde ise, ürün işlevini tamamiyle kaybeder. Göğüsleriniz sütyenin içerisinde hareket eder. Bu durum göğüslerinizin sarkmasından çeşitli sırt ve boyun ağrılarına kadar birçok farklı duruma sebebiyet verebilir.

İkinci olarak, seçtiğiniz sütyenin kumaşının hangi malzemelerden üretildiğine bakabilirsiniz. Pamuklu kumaşlar, nefes alabilen materyaller olduğu için terlemeyi azaltır ve sağlığınızı korumaya yardımcı olur. Son olarak yoga sütyenleri çok çeşitli modellerde üretilmektedir.

Genellikle kalın askılı modeller, maksimum rahatlık sağlar. İnce askılı modellerin aksine, kalın askılarda basınç vücuda dengeli bir şekilde dağılır. Eğer yoga sütyeni arayışı içerisindeyseniz, Lorna Jane yoga sütyeni ve Under Armour yoga sütyeni gibi seçeneklerin yer aldığı Stilefit.com’u ziyaret edebilirsiniz.

%100 Orjinal Ürünler ve Güvenli Alışveriş

Sepet

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır